[Hiszpania 3] Tarifa, dalej na południe Europy się nie da


Link 28.01.2010 :: 18:49 Komentuj (2)
Costa de la Luz pomiędzy Kadyksem, a Tarifą, to najbardziej na południe wysunięty obszar wybrzeża Hiszpanii, smagany wichrami, przeniknięty czystym, mocnym światłem, odbitym od wody - od czego pochodzi jego nazwa.

Tarifa jest najbardziej południowym geograficznie miastem kontynentalnej Europy, a przylądek Punta Tarifa (35° 58' N 5°37' W) najdalej na południe wysuniętym punktem naszego kontynentu. Z Tarify w dzień dobrze widać spalone słońcem, czerwonawe wybrzeże Maroka  z górami góry Ar-Rif,, a nocą światła Tangeru. Podzwrotnikowy ciepły i suchy klimat sprzyja rolnictwu, a wysokie temperatury i na ogół bezchmurne niebo powodują, że sezon turystyczny trwa tu cały rok.

Punta Tarifa...

... wielka mapa, by nikt nie przeoczył faktu, że to kraniec Europy.

Tarifa od strony morza. Nazwa miasta pochodzi od Tarifa ben Maluka,, dowódcy, który wylądował tu podczas arabskiego podboju Hiszpanii w VIII w.
.
Na Wyspie Gołębi znajduje się latarnia morska. To miejsce oddziela wody śródziemnomorskie od atlantyckich i uznaje się je za punkt łączący kontynent europejski z afrykańskim.

Nie wiem, czy te fale są śródziemnomorskie, czy już atlantyckie.

Średniowieczna Puerta de Jerez jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków miasta. Napis przypomina o tym, ze w 1292 r. Sancho IV El Bravo (Odważny) zdobył Tarifę w sojuszu z Aragonią i muzułmańską Grenadą.

Górujący nad miastem zamek Guzmán el Bueno został zbudowany w X w. przez muzułmanów, odnowiony w XVII w. Jak w wielu miejscach Andaluzji i tam widzimy napisy "Andalucia libre".

Jak wszędzie w Andaluzji, i w Tarifie bujnie kwitną bugenwille.

W 960 r. zamek został zbudowany na rozkaz kalifa Abderramán III  na ruinach rzymskiego obozu wojskowego. Badania archeologiczne na zamku odkryły istnienie śladów obozu z epoki brązu, wojen punickich i początkowego  okresu Cesarstwa Rzymskiego. Po zdobyciu przez chrześcijańskiego króla Sancho IV El Bravo 1294 miasta, zamek
należał do Guzmana El Bueno (Dobrego), który wolał poświęcić swego syna, niż przekazać miasto muzułmanom. Każdy okres historyczny zostawił swój ślad architektoniczny w mieście i w zamku. Jego obecny wygląd jest efektem
nakładania się stylów, a pałacowy, renesansowy charakter nadał zamkowi pierwszy markiz Tarify, Don Fadrique Enriquez de Rivera, który w 1519 r. powrócił tutaj z podróży przez Europę do Ziemi Świętej, urzeczony włoskim antykiem i renesansem.


Na promenadzie ma swój pomnik Alonso Perez de Guzman, znany jako Guzman el  Bueno, legendarny bohater konkwisty, który poświęcił życie swego syna, by wyzwolić Tarifę spod muzułmańskiego panowania.

Dzisiaj Guzman el Bueno jest skazany na towarzystwo miejskich gołębi, takich samych, jak w Krakowie, czy w każdym innym europejskim mieście.

Tarifa jest wyjątkowo ukwieconym miastem. Czy ktoś wie, co to za krzew?

Na miejskich placykach Tarify, jak  i w innych miastach Andaluzji, rozbrzmiewa flamenco.

Na skwerach zakwitły opuncje.

Wąskie, puste uliczki starego miasta.


Typowe podwórko z suszącym się praniem.

Typowa klatka schodowa, ozdobiona azulejos. Plastikowy Mikołaj przypomina nam, ze to koniec grudnia.Uliczki są tak wąskie, że w samochodzie  należy składać lusterka, by móc nimi przejechać bez szwanku,

...a kto nie złożył, ma urwane. Takie oberwane lusterka to częsty widok w Hiszpanii i Portugalii.

Marina.


Tarifa jest jednym ze światowych ośrodków subkultury surfingowej.Zarówno windsurfing jak i kitesurfing są tutaj uprawiane przez cały rok, czemu sprzyjają silne wiatry i ciepły klimat.  Levante to wiejący ze wschodu, bardzo silny wiatr występujący najczęściej w okresie letnim nawet przez kilka tygodni, a poniente wieje z zachodu (od Atlantyku) i przynosi bardzo wysokie fale.W Tarifie, jak wszędzie...

...chłopcy w kapturach gromadzą się na swoich naradach.

Kwitnące aloesy.

Miejska zieleń.

Widać Maroko.

Katamaran, którym popłyniemy nazajutrz do Tangeru.


Załóż bloga

Archiwum

2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Linki
Kirkuty polskie
Sztetl
Mezuzy
Nepomuki
Leszek Andzel - rowerem po świecie

Księga gości


Napisz do mnie.
Nakarm głodne dziecko 
- wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

http://www.nigdywiecej.org

Creative Commons License
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl