[Izrael 2]Od Wzgórz Golan po Tel Awiw - Jafo


Link 25.02.2009 :: 18:56 Komentuj (4)
Dziś pobieżnie, bo tutaj nie da się inaczej, odwiedzimy północny i środkowy Izrael. Bohaterką osobnego "odcinka" będzie Jerozolima, a w jeszcze kolejnym przeniesiemy się na gorące południe kraju.
Włóczyliśmy się po Izraelu wypożyczonym na lotnisku Ben Gurion samochodem (sieć Budget), to był jedyny sposób, by być niezależnym i w miarę solidnie zobaczyć różne regiony tego małego, lecz ciekawego kraju.Okazało się, że poruszanie się po Izraelu nie jest ani trudne, ani niebezpieczne - pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad.

Wypożyczony samochodzik Hyundai Getz spisywał się na drogach i bezdrożach bardzo dobrze.

Znaki i tablice informacyjne nie zawsze ułatwiały poruszanie się, ale mieliśmy mapy i gps, choć jak się okazało, bez map Autonomii Palestyńskiej.

Alternatywny środek transportu

Spotykaliśmy i takie biblijne "pojazdy", również na drogach szybkiego ruchu.

Jezioro Galilejskie, zwane Genezaret. Za nim majaczą Wzgórza Golan. Nie należy tam zbaczać z szosy z uwagi na możliwość natknięcia się na miny.

Tyberiada, uzdrowisko nad jeziorem i jedno z czterech świętych miast żydowskich. Znajdują się tutaj groby żydowskich mędrców z XII wiecznym filozofem Mojżeszem Majmonidesem i rabbim Akibą Ben Josefem, którego Rzymianie obdarli żywcem ze skóry. Obecnie można tu spotkać zarówno ortodoksów, jak i hedonistów, których przyciągają gorące źródła, usytuowane na peryferiach miasta.

W tym samym jeziorze apostoł Piotr łowił ryby - dziś w Galilei masowo podawane są ryby św. Piotra, tilapie.

Ortodoksyjna elegantka na tyberiadzkiej ulicy.

W Tyberiadzie, jak w niemal całym kraju stare splata się z nowym, sąsiadują obok siebie różne religie.

Łagodne wzgórza Galilei.Kolebka chrześcijaństwa, Nazaret, jest dziś hałaśliwą aglomeracją i największym arabskim miastem w Izraelu.Kafr Kana, niewielkie arabskie miasteczko schowane wśród gajów oliwek i granatów.
Tu nastąpiła wg Ewangelii św. Jana przemiana wody w wino, o czym przypominają te gliniane naczynia.

Napisy w miastach, czy dzielnicach arabskich dla nas tylko ładnie wyglądają. Nie potrafimy odczytać ich znaczenia.Pustynia Judzka kontrastuje z zielenią doliny Jordanu, pełną kwiatów, sadów cytrusowych i cedrowych gajów.Domy przed wiekami wykute w skałach do dziś są zamieszkane.Na horyzoncie majaczą palestyńskie miasteczka.


Wybraliśmy się do Autonomii Palestyńskiej. Palestyńscy żołnierze nie mają zbyt przyjaznych min na widok izraelskich numerów rejestracyjnych.
 
Po palestyńską flagą zmierzamy w kierunku Jerycha.

Jerycho widziane pobieżnie rozczarowuje. Wracamy do Izraela.

Warto zatrzymać się na trochę w Tel Awiwie i Jaffie.

Tel Awiw to kwintesencja nowoczesnego Izraela, miasto pulsujące energią przez całą dobę. Powstało zaledwie sto lat temu na wydmach na północ od Jaffy (Yafo). Tel po hebrajsku to wzgórze, Awiw- wiosna.

W Tel Awiwie spotykaliśmy chasydzkich misjonarzy. Mieszkańcy miasta nie lubią ich, krytykują za lenistwo i fanatyzm.

Tradycyjnie wypatrywałam rowerzystów, zawsze bliskich sercu.

Nocne życie.

Wichry znad pustyni zapyliły powietrze, za chwilę nadejdzie krótkotrwała silna burza. Ta arabska dziewczyna nic sobie z tego nie robi, ze stoickim spokojem siedzi na trawniku w huraganowych porywach wiatru. O czym myśli?

Jednym z niewielu islamskich akcentów w Tel Awiwie jest meczet Hasan-Beka, obecnie niemal wtopiony w nowoczesny biurowiec.

Cezanne, Chagall, Dali, Monet, Henri Moore, Auguste Rodin, Archipenko, Picasso, Klimt, Kadinsky, Gottlieb...prace ich i wielu innych znakomitości można zobaczyć w Tel Aviv Museum of Art 
Serdecznie polecam, należy na zwiedzanie zarezerwować sobie kilka godzin i ok. 40 szekli.

Wszędzie kuszą świeże miejscowe owoce i sok wyciskany z nich na oczach spragnionych.

Jeden z większych w Izraelu bazarów, Karmel. Można tam kupić wszystko. Na przykład pamiątki produkowane na masową skalę,

piękne, pachnące kwiaty wprost ze sztucznie nawodnionych (największym problemem w gospodarce rolnej Izraela jest permanentna susza) ogrodów.


Tel Awiw widziany z Jaffy.

Jaffa (hebr. piękne) jest teraz dzielnicą Tel Awiwu. Miasto liczy 4000 lat. Wg Biblii , kiedy Bóg rozgniewał się na grzesznych ludzi, sprowadził potop, by ich zgładzić i rozpocząć dzieło stworzenia od nowa. Gdy wody opadły, arka Noego osiadła na górze Ararat, a jego najmłodszy syn, Jafet znalazł ładne wzgórze nad zatoką i postanowił się tam osiedlić. Tak powstała Jaffa. Miasto zachowało wiele z biblijnego klimatu. Tutaj wyładowano sławne cedry libańskie, tu mieszkał przez pewien czas apostoł Piotr w domu grabarza Szymona. Ok. 3400 lat temu Jaffę zdobyli Egipcjanie. Później pojawił się tu Aleksander Wielki, Herod, Ryszard Lwie Serce, Napoleon i Turcy, na przemian niszcząc i budując. Współczesna Jaffa zachowała orientalny koloryt, mieszkańcami jej są imigranci z krajów Afryki Północnej i Europy Środkowej.

Stare zaułki w Jaffie.

Tutaj mieszkał św. Piotr.

Przy  niemal wszystkich drzwiach widnieją mezuzy

Miasta są mocno ukwiecone.

Jaffa słynie ze swojego pchlego targu, czynnego codziennie za wyjątkiem szabatu.

Pchli targ.

Buty modne w dzielnicy arabskiej.

Boczna uliczka.

Jak zwykle w śródziemnomorskich krajach spotykamy mnóstwo wypasionych kotów.

Sprawiedliwość musi być: są i psiaki.

Żegnamy się z Jaffą...

... czeka Jerozolima, zapraszam za kilka dni.


Załóż bloga

Archiwum

2018
styczeń
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Linki
Kirkuty polskie
Sztetl
Mezuzy
Nepomuki
Leszek Andzel - rowerem po świecie

Księga gości


Napisz do mnie.
Nakarm głodne dziecko 
- wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

http://www.nigdywiecej.org

Creative Commons License
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl