Podróż zimowa 2


Link 01.01.2008 :: 19:10 Komentuj (4)
...czyli spacer z widokiem na Tatry. Odwiedzamy Kościelisko, Dzianisz i Chochołów.

Śniegu, co się z tobą dzieje?
nowy adres, imię, stan?
Nasze dymy, nasze spraye:
przez te fraszki -tyle zmian?
(VI, fragment)
Stanisław Barańczak, Podróż zimowa. Wiersze do muzyki Franza Schuberta

Każdy dom, chatka,każda droga lub drożyna, potok lub strumyczek uwydatnia sie, gdyby na rozłożonej na stole mapie. Osobita na zachodzie poczyna szereg Tatr...Krzepienie się w czasie wycieczki wódką, likierem lub arakiem należy do szkodliwych i niebezpiecznych zwyczajów, bo upajający trunek tępi w nas przytomność umysłu, czego nam właśnie na górach jak najwięcej potrzeba. Niesłuchanie tej przestrogi może być powodem wielkiego nieszczęścia.Raz jeden słynny przewodnik tatrzański, Jędrzej Wala, był zmuszonym poroztłukać gościom flaszki z trunkami, którym się podjął przewodniczyć, gdy upomnienia jego nie skutkowały, a miejsca do przebycia przychodziły takie, na których brak zupełnej przytomności mógł tego lub owego życia pozbawić.


Okna w chatach tatrzańskich są zawsze na południe zwrócone i okratowane, drzwi mocne, z dobremi zamkami, lecz niskie, iż nieprzyzwyczajeni do tego przy wchodzeniu lub wychodzeniu schylać się musimy, zapomnienie zaś bolesnemi uderzeniami w wierzch głowy przypłacimy.


Chochołów, wieś
duża, zbita, dom przy domie, zasłynęła w r. 1846 powstaniem przeciw Austryi. Żyje jeszcze kilku przywódzców, co siedzieli po twierdzach w więzieniu za ojczystą sprawę. Tutejszy proboszcz ksiądz Józef Kmietowicz i organista Jan Andrusikiewicz okryli sławą to zakącie Podtatrzańskie. Były to postacie mogące służyć za przykład do życia drugim. Pracowali oni wspólnie nad oświatą ludu w duchu narodowym i tak umieli pozyskać zaufanie i miłość swoich parafian, że na wezwanie ich r. 1846. stanął lud uzbrojony do boju za wolność ojczyzny. Poddały im się straże graniczne austryjackie, oddano im pieniądze, a gdy z Nowego Targu komisarz od tak zwanych financwachów Fiutowski na czele oddziału swoich podkomendnych i spędzonego chłopstwa wyruszył do Chochołowa dla uwięzienia księdza Kmietowicza i Andrusikiewicza, wystąpiła wieś uzbrojona w ich obronie.


Od Chochołowa jedzie się już po najniegodziwszej drodze, bo choć równa, ale zasiana kamieniami czyni przestrzeń dwumilową aż do Kościelisk, trudną do wytrzymania. Ujechawszy ćwierć mili, dostajemy się po moście na zachodnią stronę Dunajca, potem przez Witów mijając od wschodu widną osadę Dzianiś.

Ze zwierząt w Tatrach należą do osobliwości:orzeł, kozica i świstak. Użytku jako i szkody z nich niema, ale są one wielką ozdobą."Illustrowany przewodnik do Tatr i Pienin przez Walerego Eljasza" 1886
i "Illustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic pisał i illustrował Walery Elijasz" 1870
pisownia oryginalna.


Załóż bloga

Archiwum

2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Linki
Kirkuty polskie
Sztetl
Mezuzy
Nepomuki
Leszek Andzel - rowerem po świecie

Księga gości


Napisz do mnie.
Nakarm głodne dziecko 
- wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

http://www.nigdywiecej.org

Creative Commons License
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl